طراحی سایت

رزومه (Resume) چیست؟ چگونه رزمه قوی بنویسیم؟ مراحل نوشتن رزومه چیست؟ تفاوت سی وی با رزومه؟ نحوه نگارش و ویرایش رزومه دانشگاهی؟ نکات کلیدی در نگارش رزومه؟

از آنجایی که مطاب زیادی در رابطه با رزومه (Resume)، سی وی (Curriculum Vitae)، انگیزه نامه (Statement of Purpose)، توصیه نامه (Recommendation Letter)، پروپوزال (Proposal) و دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش در سایت ها به زبان فارسی وجود دارند، ولی اکثر این مطالب بی کیفیت هستند و حتی با یک بررسی ساده خواهید فهمید که برخی از این مطالب متاسفانه اطلاعات غلط به کاربران انتقال می دهند، بر آن شدیم تا اطلاعاتی مناسب و جامع برای کاربران عزیز فراهم کنیم.

اطلاعاتی که در این صفحه در اختیار شما قرار داده ایم ترجمه مستقیم توضیحات ارائه شده در دانشگاه های تراز اول جهان در رتبه بندی های تایمز (Times Higher Education) و کیو اس (QS) مانند دانشگاه ام آی تی (MIT)، دانشگاه استنفورد (Stanford University)، دانشگاه آکسفورد (Oxford University)، و نیز دانشگاه هاروارد (Harvard University) می باشد، لذا در کیفیت مطالب ارائه شده در این صفحه شکی وجود ندارد.


در سایت مؤسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) یا همان دانشگاه ام آی تی (MIT) در رابطه با رزومه توضیحات زیر آورده شده است:

پنج مرحله برای نوشتن یک رزومه عالی

رزومه شما یک دید کلی از تجربیات شما را فراهم می کند و غالبا کسی که رزومه شما را مطالعه می کند برداشت اولیه ای در مورد شما خواهد داشت. شخص تصمیم گیرنده (کارفرما، استاد و...) به طور متوسط تنها چند ثانیه زمان برای نگاه کردن به رزومه شما صرف خواهد کرد، بنابراین بسیار مهم است که فرمت رزومه شما به گونه ای باشد تا اطلاعات مربوطه سریعا قابل مشاهده و دریافت باشد.

یک رزومه خوب می تواند شرایط را برای مصاحبه بعدی فراهم کند در حالی که حتی یک اشتباه کوچک در رزومه می تواند شما را از گردونه رقابت خارج کند. قابل ذکر است که گروه فاندیاب این آمادگی را دارد که شما را در نوشتن یک رزومه قوی و موثر همراهی کند. در صورتی که علاقه مند هستید تا از تجربیات ما نیز استفاده کنید از طریق لینک زیر می توانید درخواست خود را مطرح کنید.

ویرایش مدارک پذیرش


۱. از توضیحات داده شده و شرایط خواسته شده در پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید استفاده کنید تا بدانید چه چیزهایی را باید در رزومه خود بیاورید

در حالی که شما ممکن است یک رزومه خیلی خوب با تمام جزئیات در مورد تجربیات و دستاوردهاتون داشته باشید، ولی وقتی برای شغل و یا موقعیتی اپلای می کنید، میبایست رزومه ای تهیه کنید تا اون پوزیشن و یا کارفرمای خاص را هدف قرار دهد. شما میبایست تجربیات و صلاحیت های خودتان را با در نظر گرفتن مهارت های مورد نیاز در توضیحات پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید، هماهنگ کنید و تمامی مهارت های خواسته شده را در رزومه خود بیاورید.

به یاد داشته باشید: تجربیات به شکل های مختلفی می آیند. علاوه بر شغل ها، کارآموزی ها، تجربیات و... حتما در نظر داشته باشید که پروژه های دانشگاهی، رقابت ها و حتی پروژه های شخصی خودتان را در رزومه بیاورید. فقط مطمئن شوید که تجربیات خودتان را به گونه ای بیان کرده اید که ارتباط آنها با پوزیشنی که اپلای می کنید کاملا شفاف باشد.


۲. انتخاب یک قالب استاندارد و مناسب

ویرایش قالب رزومه با گذشت زمان به طرز فزاینده ای دشوار شده است. بهترین روش بررسی و مطالعه رزومه های نمونه (لینک هایی که در ادامه خواهید دید) و شروع با یک کاغذ سفید است. شخصی که رزومه شما را بررسی خواهد کرد وقت برای جستجوی اطلاعات شما در رزومه شما را ندارد و ترجیح می دهد رزومه ها از فرمت خاصی پیروی کنند. می بایست از سایز فونت مناسب استفاده کنید، از فونت با سایز کمتر از ۱۰ استفاده نکنید و حداقل نیم اینچ حاشیه در تمامی اطراف رزومه را رعایت کنید. سعی کنید رزومه خود را در یک صفحه خلاصه کنید مگر اینکه دارای تجربه گسترده و یا مدارک پیشرفته هستید. سعی کنید از نوشته های بولد (bold) کمتر و فقط برای برجسته (هایلایت) کردن اطلاعات مهم و یا سرفصل ها استفاده کنید.


۳. شرح تجربیات خود با بکار بردن افعال قوی و خاص

نیازی نیست در رزومه از جملات کامل استفاده کنید، همچنین از بکار بردن اول شخص (من، به من، برای من) اجتناب کنید. توصیف های خودتان رو با فعل های قوی آغاز کنید مانند، ساختن (built)، مدیریت کردن (managed)، توسعه دادن (developed)، نوشتن (wrote) و غیره. برای گرفتن ایده در مورد فعل ها می توانید از رزومه های نمونه ای که در این صفحه قابل دسترسی هستند استفاده کنید. تجربیات خودتان را بیشتر از جنبه های فنی در رزومه بیاورید. بیان کارهای مشترک و همکاری هایی که انجام داده اید مانند گزارش ها (reports) یا ارئه ها (presentations) در بسیاری از زمینه ها و رشته ها مفید هستند.

نمونه فعل های پیشنهادی (action verbs) دانشگاه های MIT و Harvard و Stanford که استفاده از آنها رزومه شما را حرفه ای تر می کند از لینک های زیر قابل دریافت می باشند.

Action Verbs MIT


Action Verbs Harvard


Action Verbs Stanford


در صورت امکان، در رابطه با نحوه انجام وظایف هم توضیح دهید، تنها بازگو کردن کاری که انجام دادید کافی نیست. به عنوان مثال اگر شما یک نرم افزار نوشته اید، بگوئید از چه زبانی برای نوشتن این نرم افزار استفاده کردید. هرچند که احتمالا شما قصد بازگو کردن این مهارت ها را در بخش مهارت ها دارید ولی در توضیحات تجربیات خویش نیز از آنها استفاده کنید.


۴. نوشتن اجرا و مشارکت، نه فقط شرح وظایف

بهترین راه برای اثبات خود، بیان دستاوردهای واقعیتان هست. توضیحات تجربیات خود نبایستی عینا مانند توضیحات شرح داده شده در شغل و یا پوزیشنی باشد که برای آن می خواهید اپلای کنید. شاید از لحاظ فنی به عنوان مثال درست باشد بگویید: "مسئول ارائه به موقع پروژه ها بودم" ولی موثرتر خواهد بود اگر بگویید: "اطمینان حاصل می کردم که پروژه ها به موقع و حتی زودتر تحویل داده شوند". آیا یک فرآیند را بهبود بخشیدید و یا کشف مهمی انجام داده اید؟ منتظر مصاحبه کننده برای صحبت در این رابطه نشوید در صورتی که توانایی شرح دادن در این رابطه را دارید، خودتان این نکته را بازگو کنید. مثلا اگر ارائه ای انجام داده بودید (presentation)، بگویید مثلا چند شرکت کننده در آن حضور داشتند. اگر به عنوان مثال در کارتان توانستید پولی را مدیریت کنید و یا ارتقا دهید، بنویسید چه مقدار.


۵. رزومه تان را با دقت دوباره چک کنید

یک خطای کوچک می تواند تمام زحمات شما را هدر دهد. رزومه ای که حتی یک اشتباه تایپی هم نداشته باشد ولی به عنوان مثال اگر فراموش کنید اطلاعات تماس خود را در آن قرار دهید، کاملا بی ارزش خواهد بود. رزومه را قبل از ارسال با دقت بخوانید و باز هم بخوانید. اگر از چند نفر بخواهید رزومه شما را بخوانند و مشکلات احتمالی را به شما بگویند، برنده خواهید بود. دوست و یا اعضای خانواده شروع خوبی هستند. ما نیز این کار را می توانیم برای شما انجام دهیم. در صورت تمایل گروه فاندیاب نیز می توانند شما را در هر چه بهتر کردن رزومه و دیگر مدارک پذیرش راهنمایی کنند. در صورتی که علاقه مند هستید از تجربیات گروه ما نیز استفاده کنید از طریق لینک زیر می توانید با ما تماس حاصل کنید.

ویرایش مدارک پذیرش


نکات رزومه

- اطلاعات شخصی خودتان نظیر سن، مذهب، سلامت و وضعیت تاهل را در رزومه خود قرار ندهید. عکس برای رزومه های مرتبط با ایالات متحده آمریکا عموما ترجیح داده نمی شود. معمولا از شما خواسته نمی شود که در رابطه با دستمزد و حقوق های گذشته خود در رزومه توضیحی دهید.

- رفرنس و یا مراجع (references) خود را آماده داشته باشید ولی تا وقتی که از شما خواسته نشده در رزومه خود قرار ندهید. کارفرمایان به صورت پیش فرض می دانند که "مراجع در صورت درخواست در دسترس می باشند" بنابراین نیازی به ذکر این موضوع نیست.

- ممکن است کسی که رزومه شما را چک می کند از اسکن کلمات کلیدی در رزومه استفاده کند، بنابراین باید بدانید چه کلماتی با کار و یا پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید مرتبط است و اطمینان حاصل کنید که در رزومه خود از آن کلمات استفاده می کنید.

فاندیاب: در نظر داشته باشید در صفحه رزومه دانشگاه MIT ویدیویی قرار داده شده است و در آن توضیح داده شده است که اکثر شرکت های بزرگ (و برخی از دانشگاه ها) از نرم افزار اسکن رزومه استفاده می کنند. به این نرم افزار کلمات کلیدی داده می شود و در صورتی که رزومه شما دارای آن کلمات کلیدی نباشند به صورت اتوماتیک شما شانس پذیرفته شدن برای آن شغل، بورسیه، پوزیشن و... که اپلای می کنید را از دست می دهید. حال این کلمات کلیدی چطور انتتخاب می شوند؟ معمولا در قسمت توضیحات مربوط به آن پوزیشن و یا در قسمت الزامات و نیازمندی هایی که متقاضی میبایست داشته باشد این کیوردها (کلمات کلیدی) ذکر شده است، میبایست حتما در رزومه خود آن نیازمندی ها را ذکر کرده باشید.


نمونه رزومه پیشنهاد شده توسط دانشگاه MIT را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Resume MIT


در سایت دانشگاه هاروارد (Harvard University) در رابطه با رزومه توضیحات زیر آورده شده است:

دانشگاه هاروارد رزومه را با سی وی (Curriculum Vitae) یکی معرفی کرده و در واقع گفته است که رزومه اصطلاح آمریکایی سی وی می باشد. توضیحات کامل تر را می توانید در قسمت مربوط به سی وی در همین صفحه مشاهده نمائید.

در رابطه با رزومه در سایت دانشگاه هاروارد گفته شده است: رزومه خلاصه ای از مدرکی حاوی از اطلاعات مهم می باشد که توانایی ها، تحصیلات، و تجربیات شما را به صورت مختصر بیان می کند. رزومه میبایست قوی ترین داشته های شما را برجسته کند و شما را از دیگر نامزدها متمایز سازد.


نمونه رزومه های پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه هاروارد را می توانید از لینک های زیر دریافت نمائید.

All Resume Harvard


Undergraduate Resume Harvard


Master Resume Harvard


PhD Resume Harvard


در سایت دانشگاه استنفورد (Stanford University) در رابطه با رزومه توضیحات زیر آورده شده است:

در سایت دانشگاه استنفورد در رابطه با رزومه گفته شده که رزومه شما تنها ۶ ثانیه مورد بررسی اولیه قرار می گیرد. در واقع به زبان ساده این دانشگاه می خواهد بگوید که ظاهر و اطلاعات اولیه که رزومه شما در نگاه اول به خواننده آن انتقال می دهد بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود.

تعریفی که برای رزومه در سایت این دانشگاه آورده شده این است که رزومه شما ابزار بازاریابی شماست که به منظور برقراری ارتباط و از طریق بیان تجربیات مرتبط و دستاوردهای شما به مخاطب طراحی شده است.

رزومه خودتان را با توجه به مخاطب میبایست حتما تغییر دهید و درخور مخاطبتان ویرایش کنید و اطلاعات آورده شده در رزومه را با توجه به پوزیشنی که اپلای می کنید برجسته کنید.


نکاتی که از نظر فاندیاب در توضیحات مربوط به رزومه در سایت دانشگاه استنفورد جالب بوده و دانستن آنها خالی از لطف نیست:

- در سربرگ رزومه میبایست نام، ایمیل، و شماره تماس را قرار دهید. نیازی به ذکر آدرس نیست. در صفحات دوم نیز در سربرگ و یا پسایند (انتهای صفحه) این موارد را بیاورید. فاندیاب: این نکته به این منظور گفته شده است تا اگر برگه اول از برگه بعدی جدا شد قابل شناسایی باشد. هر چند که فاندیاب معتقد است در صورتی که از شماره صفحه استفاده می کنید نیازی به این کار نیست).

- نکات برجسته مربوط به تجربیات کاری خود را به صورت معکوس قرار دهید (یعنی آخرین تجربه کاری را اول ذکر کنید). اگر شرکتی که در آن کار می کردید شناخته شده است نیازی به توضیح در رابطه با شرکت نمی باشد ولی در صورت ناشناخته بودن شرکت یک خط توضیح بعد از نام شرکت بیاورید. فاندیاب: در صورتی که شرکتی که در آن کار کرده اید وبسایت قابل دسترسی داشته باشد، نیازی به توضیح نمی باشد.

- تجربیات کاری که قدمت آنها قبل از ۱۰ سال گذشته باشد، میبایست در یک قسمت جدید و با عنوان سابقه کاری بیشتر " Additional Work Experience " لیست شوند. در این قسمت فقط ذکر نام شرکت و عنوان شغل کافی است.

- رزومه میبایست حداکثر دو صفحه باشد.

- برای متمایز کردن عناوین و نام شرکت ها از فونت بولد (bold) استفاده کنید.

- برای هر یک از سوابق کاری به طور متوسط ۴ نکته ذکر کنید و هر نکته بیشتر از ۲.۵ خط نشود.

- از فونت های قابل خواندن آسان نظیر (Calibri) و یا (Arial) استفاده کنید.

- از فعل های قوی استفاده کنید (لیست فعل هایی که توسط دانشگاه های معتبر پیشنهاد شده در این صفحه قابل دانلود می باشد).


نمونه رزومه پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه استنفورد را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Business Development Resume Stanford


Marketing Resume Stanford


از آنجایی که نگارش و ویرایش رزومه و دیگر مدارک پذیرش تحصیلی کاری دشوار و حساس می باشد گروه فاندیاب این افتخار را دارد تا با داشتن کادری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر اروپایی در کنار شما باشد. در صورتی که علاقه مند به استفاده از تجربیات ما در ویرایش هر چه بهتر مدارک خود هستید از لینک زیر می توانید با ما تماس حاصل فرمائید.

ویرایش مدارک پذیرش


سی وی (CV) چیست؟ چگونه سی وی قوی بنویسیم؟ مراحل نوشتن سی وی؟ تفاوت سی وی با رزومه؟

توضیحات در رابطه با سی وی (CV) که در وبسایت مؤسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) یا همان دانشگاه ام آی تی (MIT) آورده شده است:

سی وی (CV) که مخفف کلمه (Curriculum Vitae) می باشد برای فرصت های مطالعاتی، تحقیقاتی، تدریس، پوزیشن های دکترا، موقعیت های تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری، فوق دکتری)، کمک هزینه های تحصیلی (fellowships)، آموزش های آکادمیک، گرنت ها (grants)، طرح های پیشنهادی یا پروپوزال ها (proposals)، تصدی (tenure) ارتقا به موقعیت استادی یا پرفسوری، و از این قبیل فرصت ها بکار می رود. برخی اشتباها رزومه و سی وی را یکی می دانند. فاندیاب: از نظر دانشگاه MIT سی وی کاربرد آکادمیک دارد و رزومه برای کار و شغل در صنعت به کار می رود. به دلیل اهمیت بالای CV و دیگر مدارک پذیرش، در صورتی که علاقه مند هستید گروه فاندیاب شما را در نوشتن و یا ویرایش هر چه بهتر مدارک پذیرش تان همیاری کند، از طریق لینک زیر با ما تماس بگیرید.

ویرایش مدارک پذیرش


سی وی خود را با استراتژیک ارتقا دهید

شما میبایست دو سی وی داشته باشید: یک سی وی فراگیر و کامل که تمام اطلاعات را شامل شود و دیگری سی وی به اصطلاح درخور (tailored CV) که میبایست برای هر موقعیت و یا پوزیشن خاصی بنویسید. در ارتقا سی وی خود نکات زیر را در ذهن داشته باشید.

شما می خواهید ۳ یا ۴ مورد از قابل توجه ترین مهارت ها، دستاوردها، و دانش خود را در یک صفحه برای خواننده خلاصه کنید. این را می توانید با قرار دادن مهم ترین آیتم های مرتبط با پوزیشنی که اپلای می کنید در سی وی خود انجام دهید. هنگامی که سی وی (tailored CV) خود را می نویسید، همیشه مخاطب خود را در ذهن داشته باشید. درک فنی آنها چقدر هست؟ آیا واژگان تخصصی فیلد شما را متوجه می شوند؟ به دنبال چه هستند؟ چه نکته جالبی در مورد شما پیدا خواهند کرد؟

معمولا نوشته هایی که در اول سی وی خود می آورید بیشتر از مطالبی که در انتهای آن می نویسید به چشم خواهند آمد (یک استثنا خواهد بود چون معمولا لیست مقالات در انتهای سی وی آورده می شود).


فرمت سی وی

هیچ فرمت و یا سبک درستی در نوشتن سی وی وجود ندارد. توصیه می شود با افرادی که در فیلد شما هستند در مورد خصوصیات سی وی خود مشورت کنید. همچنین می توانید از نمونه سی وی های موجود در فیلد خود بهره بگیرید و یا از مشاوران خبره در ویرایش سی وی خود کمک بگیرید. فاندیاب: در صورتی که علاقه مند هستید گروه فاندیاب شما را در نوشتن و یا ویرایش هر چه بهتر CV کمک کنند، از لینک انتهای این صفحه استفاده کنید.

به طور معمول سی وی از رزومه طولانی تر است. برخلاف رزومه، بهتر است تجربیات پژوهشی و تدریس خود را با جزئیات شرح دهید. اگر برای موقعیتی اپلای می کنید که شامل پژوهش می باشد، در سی وی خود ابتدا تجربیات پژوهشی و تحقیقاتی خود را شرح دهید؛ و اگر برعکس این قضیه است، ابتدا تجربیات تدریس خود را قرار دهید.

در سی وی کامل نوشتن مهم تر از مختصر نوشتن است. تعداد صفحات برای یک فرد جوان با تجربه معمولا بین ۲ تا ۴ صفحه است و برای شخصی که تجربیات زیادی دارد ۴ تا ۷ صفحه.


بخش های سی وی و عناوین

عناوین میبایست با استراتژی خاص نامگذاری و موقعیت بندی شوند. مشخص نمائید کدام قسمت ها اولویت بیشتری دارند و آن ها را در ابتدای سی وی خود قرار دهید.


عناوین مرسوم در سی وی

- نام و اطلاعات تماس

- تحصیلات

- عنوان و یا موضوع پایان نامه

- کمک هزینه ها/فرصت های مطالعاتی/جوایز/افتخارات

- تجربیات پژوهشی

- تجربیات دیگر، به عنوان مثال، تجربه در صنعت، تجربیات دولتی

- ارائه یا همان پرزنتیشن (presentation)

- مقالات و انتشارات

عناوین بیشتر برای ارتقا سی وی تان

- مهارت ها

- انجمن های حرفه ای

- رهبری و فعالیت ها، و یا خدمات دانشگاهی

- علایق پژوهشی

- زمینه های تخصص

- آمادگی های تدریس

- کارهای در حال انجام

- زبان ها

- چکیده پایان نامه

- منابع

- سایر: می تواند شامل تجربیات بین المللی و سفر، عضویت انجمن های حرفه ای، و یا سرگرمی و علایق شخصی باشد


محتوی تجربیات کاری و حرفه ای

نوشتن تجربیات کاری در صورتی که با علایق آکادمیک شما همخوانی داشته باشد مفید خواهد بود. در صورتی که تجربیات کاری خود را می آورید، مهم است تا در توضیحات ارتباط آن به کار و یا پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید، توضیح داده شود.

در صورتی که تجربیات کاری شما به طور مستقیم با علایق پژوهشی شما مرتبط نیستد، آیا مهارت هایی که از آن تجربیات بدست آورید ارزش نوشتن دارند؟ تجربیات کاری می توانند به شکل های مختلفی در سی وی آورده شوند. می توانید تجربیات خود را به طور خلاصه شرح دهید و یا آنها را بدون توضیح لیست کنید.


بخش نشریات و مقالات

- مقالات خود را با توجه به سال انتشار لیست کنید به صورتی که جدیدترین مقاله اول قرار گیرد.

- نام خود را به صورت بولد (bold) در بیاورید تا نویسندگی خود را برجسته کنید.

- در مقالاتی که شما بیشترین سهم را داشته اید (مانند نویسنده پاسخگو) می توانید از ستاره * استفاده کنید.

- برای واضح تر شدن کار می توانید دسته های جداگانه ای برای "مقالات و نشریات" و "ارائه ها" درست کنید.

- می توانید قسمت نشریات را دسته بندی کنید به عنوان مثال به "کتاب ها"، مقالات داوری"، "خلاصه".

- برای نشان دادن تحقیقات پیش رو می توانید برای مقالات در حال چاپ، سابمیت شده، در حال کار، لیست درست کنید.


بخش ارائه ها (پرزنتیشن)

- مقالاتی که در کنفرانس ها ارائه شده اند میبایست شامل: عنوان مقاله، نام کنفرانس، تاریخ، و مکان باشد.

- می توانید از زیر عنوان استفاده کنید: "پرزنتیشن های دعوت شده"، "پوسترها".


نمونه سی وی پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه ام آی تی (MIT) را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

CV MIT


نمونه فعل های پیشنهادی (action verbs) دانشگاه های MIT و Harvard و Stanford که استفاده از آنها رزومه و سی وی شما را حرفه ای تر می کند از لینک های زیر قابل دریافت می باشند.

Action Verbs MIT


Action Verbs Harvard


Action Verbs Stanford


توضیحات در رابطه با سی وی (CV) که در وبسایت دانشگاه هاروارد (Harvard University) آورده شده است:

سی وی (Curriculum Vitae) اغلب توسط دانشجویان دکترا مورد استفاده قرار می گیرد. سی وی خلاصه ای از تجربیات و توانایی های شما است و بیشتر حالت آکادمیک و پژوهشی دارد و شامل لیست مقالات، ارائه ها، کنفرانس ها و منابع می باشد.

نمونه سی وی پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه هاروارد را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

CV Harvard


توضیحات در رابطه با سی وی (CV) که در وبسایت دانشگاه آکسفورد (Oxford University) آورده شده است:

فاندیاب: دانشگاه آکسفورد سی وی (CV) را همان رزومه معرفی کرده است:

سی وی (همان رزومه در آمریکا) مختصری از مهارت ها، دستاوردها و علایق درون و بیرون کارهای آکادمیک شما می باشد. کارفرماها ممکن است در ابتدا یک زمان بسیار کوتاهی را برای خواندن سی وی شما صرف کنند (احتمالا 10 تا 20 ثانیه)، به همین دلیل، سی وی شما میبایست جذاب باشد و بیشترین نکات مناسب در مورد شما را به صورت واضح و صریح انتقال دهد. چالش اصلی قرار دادن اطلاعات به گونه ای است که کارفرما بتواند به آسانی مطالبی را که به دنبال آن است، پیدا کند. بنابراین میبایست بر نیازهای اصلی پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید تمرکز کنید و سی وی خودتان را مطابق با هر درخواستی تطبیق دهید.


نکات ضروری

>> مختصر بنویسید.

- سعی کنید آن را در یک و یا دو صفحه بنویسید (فقط سی وی های آکادمیک می توانند طولانی تر باشند).

- از بولت پوینت ها (bullet points) استفاده کنید تا اطلاعات را خلاصه کنید.

- از متن های زیاد اجتناب کنید، جزئیات بیش از حد و یا توضیحات نامربوط که تاثیر پیام شما را کم رنگ می کند، جلوگیری کنید.

>> هدف را به خاطر داشته باشید

- سی وی قرار است شما را به مصاحبه برساند، و نه به خود کار – آنچه را که به دست آورده اید طوری برجسته کنید که خواننده آن بخواهد با مصاحبه با شما در مورد آنها بیشتر بداند.

>> سی وی هدفمند

- برای هر پوزیشنی که اپلای می کنید، سی وی هدفمند داشته باشید. نباید به این صورت باشد که لیست تمام کارهایی که تا به حال انجام داده اید را قرار دهید.

>> مبتنی بر شواهد باشید

- ارائه شواهدی از تاثیرات و همکاریتان.

- به منظور نشان دادن مهارت هایتان، بر "اقدامات صورت گرفته" تمرکز داشته باشید تا "مسئولیت".

- از عدد، درصد، و مقدار برای نشان دادن کیفیت تاثیر خود استفاده کنید.

- از ادعا و اظهار نظراتی که پشتیبانه ای برای آنها ندارید اجتناب کنید.

>> شفاف (صریح) باشید

- یک سی وی خوب کارفرما را دعوت به خواندن و اسکن آسان و سریع می کند.

- از زبان ساده استفاده کنید. از اصطلاحات، کلمات اختصاری و جزئیات فنی که درک مطلب را دشوار می کند، خوداری کنید.

- از نوشتن در پاراگراف خوداری کنید. فضا محدود است و نوشتن به صورت پاراگراف سرعت پیدا کردن کلمات کلیدی را پایین می آورد.

- سی وی ها (اغلب) سابقه ای از کارهایی که شما انجام داده اید است، به همین علت تمام فعالیت ها و وظایفی که انجام داده اید و به پایان رسیده اند را میبایست در زمان گذشته بنویسید.

نمونه سی وی پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه آکسفورد را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Academic CV Oxford


Skills based CV Oxford


Traditional CV Oxford


در نظر داشته باشید گروه فاندیاب برای سی وی، رزومه و دیگر مدارک پذیرش قالب اختصاصی خود را دارد، در صورتی که علاقه مند هستید تا گروه مجرب فاندیاب شما را در نوشتن هر چه بهتر سی وی و یا دیگر مدارک پذیرش همراهی کنند می توانید از طریق لینک زیر درخواست خود را با ما در میان بگذارید.

ویرایش مدارک پذیرش


نامه پوششی یا همان (Cover Letter) چیست و چه تفاوتی با انگیزه نامه (Motivation Letter) و یا بیانیه هدف (Statement of Purpose) دارد؟ نحوه نگارش نامه پوششی؟


در وبسایت مؤسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology) یا همان دانشگاه ام آی تی (MIT) در رابطه با نامه پوششی اینگونه توضیح داده شده است:

چگونه یک نامه پوششی (Cover Letters) تاثیرگذار بنویسید

هنگامی که رزومه خود را برای کارفرما می فرستید، میبایست نامه پوششی را نیز برای تکمیل رزومه خود ارسال کنید مگر اینکه خلاف این را خواسته باشند. حتی اگر ارسال نامه پوششی اختیاری باشد، با ارسال نامه پوششی شانس خود را بیشتر خواهید کرد.


کاورلتر (Cover Letters) یا همان نامه پوششی چیست؟

یک نامه پوششی موثر میبایست مستقیما برای یک پوزیشن (موقعیت شغلی و یا تحصیلی) و یا یک شرکت نوشته شود و میبایست مثال هایی از تجربیات شما را داشته باشد تا نشان دهد مهارت هایی که کارفرما به دنبال آن است در شما وجود دارد. سعی نکنید رزومه خودتون را به صورت پارگراف در نامه پوششی بیاورید، بلکه با نوشتن جزئیات بیشتر در رابطه با تجربیات کلیدی خود در نامه پوششی، به کامل شدن رزومه خود کمک کنید.

در واقع شما می خواهید کسی که مدارک شما را بررسی می کند را قانع کنید که علاقه شما به شرکت و یا شغلی که برای آن اپلای می کنید واقعی و ویژه است. همچنین شما می خواهید با شرح کوتاهی که صلاحیت شما را برجسته می کند، نشان دهید که چگونه تجربیاتی که کسب کرده اید شما را برای کار و یا پوزیشنی که اپلای می کنید آماده کرده است. این زمانبر است و نیازمند تحقیق می باشد که این تحقیق از صفحه توضیحات مرتبط با شغلی که برای آن می خواهید اپلای کنید و همچنین وبسایت و یا صفحه لینکداین (LinkedIn) شرکتی که اپلای می کنید، نقاط قوت و مهارت های شرکت را پیدا کنید.

نامه پوششی همچنین فرصتی برای نشان دادن مهارت لازم معاشرت و ارتباط در اکثر مشاغل است. نگارش و ویرایش دقیق نامه پوششی ضروری است. گروه فاندیاب نیز با تجربه خود می تواند در تصحیح و یا نوشتن هر چه بهتر نامه پوششی به شما کمک کند. در صورت علاقه می توانید از طریق لینک زیر با ما تماس حاصل کنید تا تجربیات خویش را در اختیار شما قرار دهیم.

ویرایش مدارک پذیرش


ساختار و قالب (فرمت) نامه پوششی

نامه پوششی با سایز فونت 10-12 نبایستی بیشتر از یک صفحه باشد. فراموش نکنید که حتما اطلاعات تماس خودتون را در کاور لتر قرار دهید. همچنین حتما ابتدای کاور لتر به صورت مستقیم نام شخصی که نامه پوششی را برایش ارسال می کنید بیاورید، در صورتی که مطمئن نیستید به چه کسی باید اشاره کنید، می توانید بنویسید "Dear Hiring Manager".


نامه پوششی معمولا شامل قسمت های زیر می باشد:

>> مقدمه: اولین پاراگراف

- بگویید چه کسی هستید و برای کدام پوزیشن اپلای می کنید. به عنوان مثال (“I am an MIT Chemistry major graduating in June. I am writing to express my interest in the Chemist position with [Company Name].”)

- ذکر کنید چرا به آن پوزیشن و شرکت (موسسه، سازمان، دانشگاه،...) علاقه مند هستید.

>> بدنه: 2-3 پاراگراف

- چند مثال از تجربیات خود بیاورید تا نشان دهید شما گزینه مناسبی برای آن پوزیشن و شرکت هستید.

>> خاتمه: آخرین پاراگراف

- از شخصی که برای خواندن نامه پوششی شما زمان گذاشته تشکر کنید .

- در نظر داشته باشید تا دوباره به اینکه چرا گزینه مناسبی برای این پوزیشن هستید اشاره ای کنید.

- تمایل خودتان را برای داشتن یک مصاحبه نشان دهید و اطلاعات تماس خود را نیز قرار دهید (تلفن/ایمیل).


نمونه نامه پوششی (Cover Letter) پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه ام آی تی (MIT) را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Cover Letter MIT


نامه پوششی در وبسایت دانشگاه هاروارد (Harvard University) اینگونه تعریف شده است:

نامه پوششی روشی برای معرفی شما به موسسات، دانشگاه ها، شرکت ها و... به صورت روایت می باشد که به همراه رزومه شما ضمیمه می شود (فاندیاب: در واقع مکمل رزومه شما می باشد). در نامه پوششی صلاحیت هایتان را به همراه بیان علاقه تان هم به کار و هم به شرکت یا موسسه بیان می کنید طوری که کارفرما بخواهد با شما مصاحبه کند. از آنجایی که هدف اصلی رزومه و نامه پوششی "بازاریابی" شما می باشد، همیشه نیازهای استخدام شرکت یا سازمان را در نظر داشته باشید.

نمونه نامه پوششی (Cover Letter) پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه هاروارد را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Cover Letter Harvard


در وبسایت دانشگاه آکسفورد (Oxford University) برای نامه پوششی تعریف زیر بیان شده است:

نامه پوششی یا همان کاور لتر (Cover Letter) علایق، صلاحیت ها، و ارزش شما را به کارفرمای آینده تان ارائه می دهد. به عبارت دیگر: چرا من برای شما مفید هستم؟ و چرا شما برای من مفید هستید؟ خلاصه و ساده بنویسید.

نمونه نامه پوششی (Cover Letter) پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه آکسفورد را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Cover Letter Oxford


همانطور که در توضیحات دانشگاه MIT خواندید، نامه پوششی در کنار دیگر مدارک از اهمیت بسیار زیادی جهت اخذ پذیرش برخوردار است. گروه فاندیاب آمادگی کامل جهت همکاری در نگارش و ویرایش مدارک پذیرشی شما را دارد. در صورتی که نیازمند دریافت مشاوره حرفه ای در جهت هرچه بهتر کردن مدارک خود اعم از رزومه، سی وی، کاور لتر و... هستید، می توانید از لینک زیر درخواست خود را با ما مطرح نمائید.

ویرایش مدارک پذیرش


نامه انگیزشی، انگیزه نامه، انگیزش نامه، بیانیه هدف چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟ چگونه انگیزنامه قوی بنویسیم؟ نحوه نگارش بیانیه هدف؟

هیچ تفاوتی بین بیانیه هدف (Statement of Purpose) و انگیزه نامه (Letter of Motivation) وجود ندارد و هر دو به یک چیز اشاره دارند. بیانیه هدف، نامه ایست که به همراه درخواست شما به عنوان ابزاری برای معرفی شما به هیئت پذیرش (دانشگاه) ارسال می شود.


در وبسایت دانشگاه برکلی (University of California, Berkeley) در رابطه با SOP اینگونه توضیح داده شده است:

بیانیه هدف (SOP) میبایست خواننده (مسئول منابع انسانی و یا شخصی که مسئولیت پذیرفتن دانشجو را دارد) را متقاعد سازد که شما صلاحیت کافی برای موفقیت در آن پوزیشن را دارید. بیانیه هدف را به عنوان ترکیبی از چهار قسمت متفاوت در نظر بگیرید:

قسمت اول: خودتان را معرفی کنید، علایق و انگیزه هایتان را شرح دهید.

بگویید به چه چیزهایی علاقه دارید و خواسته هایتان چیست. این قسمت میبایست خلاصه و مفید باشد. زمان زیادی صرف شرح زندگینامه خود نکنید.

قسمت دوم: خلاصه ای از مدارک تحصیلی و سابقه کاری

الف) پژوهش هایی که انجام داده اید. ذکر کنید با چه افرادی، عنوان پروژه، مسئولیت های شما در پروژه، و نتیجه پروژه چه بوده است. فنی بنویسید چون پرفسورها و اساتید افرادی هستند که SOP شما را خواهند خواند.

ب) مقالات مهم یا پروژه های پایان نامه ای که به اتمام رسانده اید.

ج) سابقه کاری، مخصوصا اگر هرگونه مسئولیتی در زمینه آزمایش، طراحی، تحقیق، یا کارآموزی مرتبط با موضوع و یا رشته ای که علاقه مند هستید در آن ادامه تحصیل بدهید.

قسمت سوم: مطرح کردن فعالیت های فعلی و یا اخیرتان

در صورتی که فارغ التحصیل شده اید و سابقه کاری دارید، بیان کنید چه کارهایی انجام داده اید: شرکت و یا غیر انتفاعی، تیم طراحی، مسئولیت ها، چه چیزهایی یاد گرفته اید. و همچنین می توانید بیان کنید که چطور این سوابق کاری می توانند برای پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید مفید باشند.

قسمت چهارم: ماهرانه علایق آکادمیک خود را بیان کنید

در این قسمت شما میبایست در رابطه با علاقه مندی و آگاهی خودتان در یادگیری در مقطع تحصیلی پیش رو با جزئیات کافی شرح دهید تا اعضای هیئت علمی آن دانشگاه را متقاعد کنید که شما از حوزه پژوهشی آنها کاملا آگاهی دارید.

الف) حوزه علاقه مندی خودتان را بیان کنید. حالت ایده آل این است که سوالی و یا مسئله ای را مطرح کنید و یا موضوعی را که علاقه مند به کار در آن رابطه هستید را بیان کنید و نیز سوالاتی که در حال حاضر در رابطه با آن موضوع وجود دارد را ذکر کنید. یک پاراگراف برای این قسمت کافی است.

ب) از طریق اینترنت در رابطه با دانشکده ای که برای آن اپلای می کنید، اطلاعات کسب کنید. از جمله در رابطه با اساتید و زمینه های پژوهشی آنها. آیا در آن دانشکده استادی که زمینه کاری و تحقیقاتی اش با علایق پژوهشی شما همسو باشد وجود دارد؟ اگر چنین است، در بیانیه هدف (SOP) خود به آن اشاره کنید.

ج) اظهارات خود را به شیوه مثبتی تمام کنید، هیجان و آمادگی خود را برای چالش های پیش رو نشان دهید.


نکات ضروری

1- هیئت پذیرش چه چیزهایی را در متن شما خواهند خواند: انگیزه، شایستگی، و پتانسیل شما به عنوان دانشجوی آینده.

2- هر چیزی را از جنبه های مثبت شان تاکید کنید.

3- تمامی موارد را با مثال بیان کنید؛ به صورت مستقیم نگویید که شما یک فرد مقاوم و سخت کوش هستید بلکه نشان دهید.

4- در صورتی که در گذشته اتفاقی برایتان افتاده که بر روی نمراتتان تاثیر منفی گذاشته مانند فقر، بیماری، و یا کار بیش از حد،... آن را مطرح کنید. به صورت مثبت به آن اشاره کنید، پشتکارتان را با وجود تمامی موانع بیان کنید.

5- از پیوستگی و تمرکز تمامی قسمت ها و پاراگراف ها اطمینان حاصل کنید.

6- مختصر بنویسید، مگر اینکه از شما خواسته شده باشد زیاد بنویسید. یک انگیزه نامه ایده آل تمامی مواردی که نیاز است را به صورت خلاصه بیان می کند. 500 تا 1000 لغت با انتخاب صحیح (1-2 صفحه با فونت سایز 12) خیلی بهتر از لغات بیشتر با نظم و ترتیب و سازمان دهی ضعیف است.

نمونه بیانیه هدف (SOP) پیشنهاد شده در وب سایت دانشگاه MIT را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

Statement of Purpose MIT


در صورتی که علاقه مند هستید گروه با تجربه فاندیاب شما را در ویرایش هرچه بهتر انگیزه نامه/ بیانیه هدف تان همراهی کند از لینک زیر درخواست خود را مطرح کنید. قطعا این همکاری شروعی برای همکاری های بعدی خواهد بود.

ویرایش مدارک پذیرش


این صفحه در حال تکمیل است. بعد از آمده شدن از طریق شبکه های اجتماعی اعلام خواهد شد.


این صفحه در حال تکمیل است. بعد از آمده شدن از طریق شبکه های اجتماعی اعلام خواهد شد.