طراحی سایت
همه چیز در رابطه با بورسیه تحصیلی، اپلای، و پذیرش

فاندبلاگ فاندیاب

rss

در فاندبلاگ پاسخ تمامی سوالات خود را خواهید یافت، ما نیز جوابگوی سوالات شما خواهیم بود.

مراحل اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی (از کجا باید شروع کرد):

اپلای و در نهایت اخذ پذیرش را میبایست به عنوان یک پروژه یا پروسه در نظر گرفت. پروژه ای که قطعا با یک روز و یا یک ماه به نتیجه نخواهد رسید و نیازمند برنامه ریزی و تحقیق جامع است. قطعا دانشجویانی که از خیلی قبل برای پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور و رفتن به خارج برنامه ریزی کرده اند موفق تر خواهند بود، ولی این مطلب به این معنی نیست که برای افرادی که به تازگی تصمیم به  اپلای گرفته اند هیچ شانسی وجود ندارد.

 یکی از متداولترین سوالاتی که از کارشناسان فاندیاب پرسیده می شود این هست که "از کجا باید شروع کنم؟". پروسه اپلای شامل مراحلی است که در زیر با جزئیات توضیح خواهیم داد:

مرحله اول گرفتن مدرک زبان و یا بقیه مدارک مورد نیاز برحسب رشته تحصیلی

در نظر داشته باشید که این مرحله با مرحله انتخاب کشور (مرحله سوم)  بطور مستقیم در ارتباط هستند. اگر بخواهید به زبانی غیر از زبان انگلیسی ادامه تحصیل بدید در اینصورت انتخاب کشور مرحله اول شما خواهد بود. مدرک زبانی که قصد گرفتن آن را دارید (آیلتس، تافل، و یا هر مدرک دیگری) بهتر است با در نظر گرفتن کشور مقصد باشد و اولویت دانشگاه های آن کشور باشد.

یکی از مهمترین مرحله ها در پروسه اخذ پذیرش، دریافت مدرک زبان است. متاسفانه خیلی از متقاضیان پذیرش در همین مرحله اول از انجام ادامه پروسه منصرف می شوند. دانستن زبان انگلیسی برای دانشگاه ها کافی نیست و برای اثبات این موضوع از شما مدرک زبان می خواهند. در نظر داشته باشید برخی از دانشگاه ها و یا موسسات در خارج از کشور دوره های زبان برگزار می کنند و برای آموزش این دوره ها دانشجو می پذیرند ولی چند نکته مهم رو نباید فراموش کنید. اول اینکه در اکثر موارد، این موسسات و یا دانشگاه ها شما را برای آزمون های زبان انگلیسی مثل آیلتس، تافل و... آماده می کنند و در نهایت هیچ مدرک معتبری از طرف دانشگاه برای شما صادر نخواهند شد و شما میبایست در آزمون های زبان شرکت کنید و اگر نمره لازم را در آن آزمون ها دریافت نکنید این نتیجه کم کاری خودتان خواهد بود و موسسه و یا دانشگاه هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن قبول نمی کند. دوم اینکه با توجه به بالا بودن قیمت ارز، این دوره ها به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارند و خیلی گران برای دانشجویان تمام خواهند شد. و نکته سوم مسئله ویزا است. در خیلی از موارد برای رفتن به کشور مورد نظر برای گذراندن این دوره ها، سفارت ها با درخواست ویزای متقاضی موافق نکرده و به راحتی درخواست آنها را ریجکت می کنند. در نظر داشته باشید ریجکت شدن یکبار ویزا، شانس گرفتن ویزا برای سری های بعد را دشوار می کند. بنابراین بهتر است مدرک زبان را در داخل ایران دریافت کنید و بعد اقدام به پذیرش برای مقاطع تحصیلی نمائید.

به صورت هدفدار برای آزمون ها وقت بگذارید. آزمون زبان همانند کنکور بیشتر مهارت است و شما باید مهارت آزمون خود را بالا ببرید و به صورت خاص خودتان را برای آن آزمون آماده کنید و فقط یادگیری زبان کافی نیست. ممکن است بر حسب رشته تحصیلی مدارک دیگری مانند جی آر ای (GRE) و یا جی مت (GMAT) و یا... نیز لازم باشد که برای دریافت آنها نیز میبایست برنامه ریزی خیلی خوبی داشته باشید تا به موقع آن مدارک را با نمره خوب دریافت کنید.

مرحله دوم افزایش و بالا بردن سطح اطلاعات

در حین آماده سازی آزمون زبان، بهترین زمان برای افزایش اطلاعات خودتان در زمینه رشته تحصیلی، پیدا کردن دانشگاه هایی که رشته شما را دارند و نیز آماده سازی مدارک پذیرش است. توجه داشته باشید ساده ترین روش برای اینکه بدانید کدام دانشگاه ها رشته شما را دارند سرچ رشته خود در صفحه بورسیه های تحصیلی سایت فاندیاب است (کلیک کنید).

مرحله سوم انتخاب کشور

توجه داشته باشید، در صورتی که به زبان غیر از زبان انگلیسی بخواهید ادامه تحصیل بدهید، مرحله انتخاب کشور در واقع مرحله اول شما خواهد بود. بهتر است کشورهای محدودی را برای اپلای انتخاب کنید، کشورهایی که از نظر سیستم آموزشی و مدارکی که از دانشجو می خواهند شبیه به هم باشد. انتخاب کشور بستگی به خواسته های متقاضی دارد. یکی از پارامترهایی که بهتر است از الان برای خودتان مشخص کنید این هست که آیا قصد دارید بعد از پایان تحصیلات به ایران بازگردید یا می خواهید در خارج از کشور زندگی کنید و مراحل مهاجرت و اقامت را طی کنید. بعضی از متقاضیان ترجیح می دهند در کشورهای انگلیسی زبان ادامه تحصیل بدهند. برخی دیگر ترجیحشان این هست که کشوری را انتخاب کنند که دانشگاه هایشان شهریه دریافت نمی کنند و یا در کل کشوری ارزان برای زندگی هستند. برای برخی دیگر از متقاضیان آینده کاری در آن کشور مهم است. برای برخی ها آسان بودن شرایط گرفتن شهروندی بعد از اتمام دوره های تحصیلی مهم است. برای خیلی ها هم فقط گرفتن پذیرش مهم هست، مخصوصا افرادی که رزومه قوی ندارند و دستشان برای انتخاب کشور باز نمی باشد. در انتخاب کشور شاید بهتر باشد شرایط سیاسی کشور مورد نظر با ایران نیز مدنظر قرار گیرد، این نکته برای بالا بردن شانس دریافت ویزا و یا اجازه اقامت مهم می باشد.

مرحله چهارم انتخاب دانشگاه

انتخاب دانشگاه مناسب خیلی مهم است و نقش موثری در موفقیت جهت اخذ پذیرش دارد. برای خیلی از دانشجویان و متقاضیان پذیرش، رتبه بندی دانشگاه ها معیار مهمی جهت انتخاب دانشگاه است. در سایت فاندیاب و از طریق لینک زیر می توانید رتبه بندی دانشگاه های خارج از کشور را بر اساس موسسه تایمز هایر اجوکیشن (Times Higher Education) و موسسه کیو اس (QS) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران مشاهده نمائید:

رتبه بندی دانشگاه های خارج از کشور (کلیک کنید)

برای دانشجویانی که قصد برگشت به ایران بعد از اتمام تحصیل را دارند، توصیه می شود حتما از قبل مورد تائید بودن دانشگاه مقصد را در سایت وزارت علوم بررسی کنند. حالا سوال اینجاست که چطوری دانشگاهی که رشته ما را دارد پیدا کنیم؟ همانطور که قبلا هم توضیح داده شد می توانید در صفحه بورسیه های تحصیلی سایت فاندیاب رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر خود را انتخاب کنید و بورسیه هایی که نمایش داده خواهند شد در واقع می توانند دانشگاه های مقصد شما باشند که رشته شما را ارائه می دهند. انتخاب خودتان را به چند دانشگاه محدود نکنید. مخصوصا برای مقطع دکترا باید با اساتید و دانشگاه های زیادی مکاتبه کنید تا شانس پذیرش را بالا ببرید. باید صفحه ادمیشن سایت دانشگاه مورد نظرتان را به دقت بررسی و مطالعه کنید تا مطمئن شوید ملزومات پذیرش آن دانشگاه را دارید و یا اینکه می توانید آن ملزومات را کسب کنید. باید هدفدار اقدام کنید تا زمان از دست ندهید.

مرحله پنجم آماده سازی مدارک مورد نیاز برای پذیرش

اکثر دانشگاه ها مدارک مشخص و ثابتی جهت ارائه پذیرش از دانشجویان دریافت می کنند و ما نیز این مدارک را در ادامه این متن لیست خواهیم کرد. در مواردی دانشگاه ها مدارک تکمیلی از متقاضیان درخواست می کنند. توجه داشته باشید، مدارک باید به صورت کامل به دانشگاه ارائه گردد، ارسال مدارک ناقص مساوی با ریجکت شدن است.

مدارک مورد نیاز برای اپلای و اخذ پذیرش:

مدارکی که معمولا دانشگاه ها برای پذیرش از دانشجویان می خواهند عبارت اند از:

  1. مدرک زبان
  2. مدرک جی آر ای، مدرک جی مت یا مدرک پورتفولیو (با توجه به رشته تحصیلی)
  3. ترجمه رسمی مدرک دیپلم (برای پذیرش در مقطع لیسانس)
  4. ترجمه رسمی مدرک لیسانس (برای پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا)
  5. ترجمه رسمی مدرک فوق لیسانس (برای پذیرش در مقطع دکترا)
  6. ترجمه رسمی ریزنمرات
  7. پروپوزال تحقیقاتی (معمولا برای مقطع دکترا)
  8. سی وی، انگیزه نامه، کاورلتر
  9. توصیه نامه استاد
  10. لیست مقالات چاپ شده

نحوه نگارش و ویرایش مدارک پذیرش در لینک زیر توضیح داده شده است:

برای مشاهده نحوه نگارش و ویرایش مدارک اینجا را کلیک کنید.‏

پیشنهاد می کنیم قبل از شروع به اپلای مطلب زیر را حتما مطالعه بفرمائید:

چقدر شانس پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی دارم و چطوری شانسم را افزایش بدم (کلیک کنید)؟

مرحله ششم تکمیل فرم پذیرش و اپلای

زمان اپلای برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در اکثر کشورها و دانشگاه ها بین ماه های دسامبر و ژانویه است. هرچند اکثر دانشگاه ها در یکسال دو نوبت پذیرش پائیز و بهار دارند. برای مقطع دکترا هم می توانید از دو طریق اقدام کنید، مکاتبه با اساتید، و یا اپلای برای پوزیشن هایی که دانشگاه ها باز می کنند. برخی دانشگاه ها در این مرحله از دانشجو مبلغی با عنوان اپلیکیشن فی دریافت می کنند که غیر قابل بازگشت است (حتی در صورت ریجکت شدن). توضیحات کامل در رابطه با نحوه اپلای برای مقاطع مختلف تحصیلی و نیز نحوه دریافت بورسیه تحصیلی را می توانید از لینک زیر مطالعه کنید:

انواع مختلف کمک هزینه های تحصیلی و نحوه دریافت آنها (کلیک کنید)

فرم ها را بصورت کامل و بی نقص پر کنید. در نوشتن آدرس ایمیل خودتان دقت کافی داشته باشید. از دادن اطلاعات غلط پرهیز کنید چون ممکن است در آینده با مشکل مواجه شوید.

مرحله هفتم ارسال مدارک

اکثر دانشگاه ها از شما می خواهند که علاوه بر آپلود فایل ها به صورت پی دی اف، پرینت آنها را نیز به آدرس ادمیشن دانشگاه ارسال کنید. بعضی از دانشگاه ها از متقاضیان می خواهند که قبل از ارسال مدارک، از طریق سفارت آن کشور در ایران صحت و درستی مدارک بررسی و تائید شوند. مدارک را به صورت کامل ارسال کنید از ارسال ناقص مدارک جدا خوداری کنید. اگر مدرکی را نمی توانید تا زمان تعیین شده به دانشگاه ارسال کنید به قسمت ادمیشن آن دانشگاه ایمیل بزنید و از آنها بخواهید تا زمان بیشتری به شما بدهند، هرچند که ممکن است با درخواست شما موافقت نشود. حتما از پست های مطمئن و با قابلیت رهگیری استفاده کنید. ارسال مدارک را به روز آخر موکول نکنید، مدت زمانی که ممکن است پروسه پست طول بکشد را هم در نظر بگیرید.

مرحله هشتم پیگیری

در صورتی که مدتی بعد از ارسال مدارک، صفحه پروفایل شما در وبسایت آن دانشگاه آپدیت نشد می توانید برای اطمینان از دریافت مدارک توسط دانشگاه، به ادمیشن دانشگاه ایمیل زده و از آنها بپرسید که آیا مدارک به دستشان رسیده یا خیر. در نظر داشته باشید ممکن است در جایی از وبسایت دانشگاه ذکر شده باشد که دریافت مدارک توسط دانشگاه به متقاضی اطلاع داده نخواهد شد، در اینصورت از ارسال ایمیل پرهیز کنید.

مراحل بعد از پذیرش هم شامل:

مرحله دریافت نامه پذیرش

مرحله دریافت وقت سفارت

مرحله رزرو بلیط و آماده سازی مدارک مورد نیاز برای سفارت

مرحله مراجعه به سفارت و مصاحبه

مرحله آخر سفر به کشور مقصد...

نمایش 0 دیدگاه
دیدگاه شما پس از تأیید مدیر سایت منتشر خواهد شد.

ارسال دیدگاه