طراحی سایت
ﺳﻪشنبه 01 اسفند 1396
تعداد بازدید: 2902
تعداد نظرات: 0

رتبه بندی بیشترین و کمترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان

رتبه بندی بیشترین و کمترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان

 

براساس گزارش جدید یونیسف پاکستان به عنوان بدترین کشور نام برده شده است که از هر ۲۲ نوزاد یک نفر آنان جان می‌دهد. کشور آفریقای مرکزی رتبه دوم را از آن خود کرده اند و از هر ۲۴ نوزاد یک نفر جان می‌دهد. افغانستان در رده‌بندی بدترین کشورهای جهان برای نوزادان، در جایگاه سوم قرار دارد که از هر ۲۵ نوزاد یک نفر از آنان جان می‌دهد.

این نهاد ژاپن را بهترین کشور برای نوزادان در جهان اعلام کرده است و افزوده که در این کشور از هر ۱۱۱۱ نوزاد فقط یک نوزاد جان خود را از دست می‌دهد. رتبه های بعد از ژاپن، سنگاپور، فنلاند، استونی، اسلونی، قبرس، بلاروس، لوکزامبورک، نروژ و کره جنوبی هستند که کمترین مرگ و میر نوزادان را دارند.

ایران در جایگاه ۹۵ قرار دارد و در این کشور از هر ۱۰۴ نوزاد یکی می‌میرد.

جدول زیر کشورها با بیشترین و کمترین میزان مرگ و میر نوزادان را نشان می دهد:


در این گزارش آمده که زنان در این کشورها در زمان تولد نوزاد به دلیل فقر، جنگ و نبود ساختارهای دولتی کمترین کمک را دریافت می‌کنند. همچنین عامل ۸۰ درصد از مرگ میر نوزادان تولد زودرس، عوارض هنگام تولد و بیماری‌هایی مثل ذات الریه (سینه بغل) و آلودگی خون است در این گزارش نام برده شده اند.

این نهاد افزوده که در کشور نروژ ۲۱۸ پزشک، پرستار و قابله (ماما) برای ۱۰ هزار نفر وجود دارند ولی برای این تعداد افراد در کشور سومالی فقط یک کارمند بهداشت وجود دارد. براساس این گزارش سالانه ۲.۶ میلیون نوزاد در جهان در اولین ماه زندگی شان می‌میرند و یک میلیون نوزاد دیگر هم در اولین روز تولد جان می‌دهند.

 

منبع: یونیسف


 

تصاویر
  • رتبه بندی بیشترین و کمترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
پیشنهاد فاندیاب