طراحی سایت
کشور: 
رشته تحصیلی: 
  
نام استاد نریمان فروردین
رشته تحصیلی برق/الکترونیک/مخابرات|کامپیوتر/فناوری اطلاعات
نام دانشگاه مؤسسه فناوری استیونز

توضیحات


نریمان فروردین (Nariman Farvardin) رئیس مؤسسه فناوری استیونز (Stevens Institute of Technology) می‌باشد. او بعنوان هفتمین رئیس این مؤسسه در ژانویه ۲۰۱۱ به این سمت منصوب شد. این مؤسسه مهم که در شهر هوبوکن در ایالت نیوجرسی واقع شده است، یکی از مراکز مهم دانشگاهی در چهارچوب آموزش های تکنولوژی و مخابراتی تا سطح دکترا می باشد.


در انستیتوی تکنولوژی استیونس، تنها در دوره های فوق لیسانس و دکتری، حدود ٧٠٠٠ هزار دانشجو سرگرم آموزش و پژوهش هستند که از این تعداد حدود ٢۴٠٠ دانشجو در رده فوق لیسانس و ٣٦٠٠ نفر در رده دکتری تحصیل می کنند.

پیش از این دکتر فروردین حدود ٢٧ سال در گروه آکادمیک دانشگاه مریلند بوده و در یک دوره ۴ ساله پیش از انتخاب به سمت ریاست مؤسسه استیونز، در مقام معاون ارشد امور دانشگاهی انجام وظیفه کرده است. علاوه بر این، وی یک دوره کوتاه ٢ ماهه را نیز به عنوان قائم مقام رئیس دانشگاه مریلند و همچنین در سمت های آموزشی مهم دیگری مانند رئیس مدرسه مهندسی جیمز کلار در دانشگاه مریلند و همچنین مدیریت دپارتمان مهندسی کامپیوتر در همان دانشگاه خدمت کرده است.


دکتر نریمان فرودین زاده تهران و بزرگ شده کرمانشاه است. وی پس از گذراندن تحصیلات در دانشگاه صنعتی شریف راهی آمریکا شد و مدرک فوق لیسانس، دکتری و دکترای خود را در رشته مهندسی برق از موسسه پلی تکنیک رنسلائر دریافت کرد. یک سال پس از دریافت مدرک دکترا به دانشگاه مریلند و دپارتمان برق و کامپیوتر رفت. وی یازده سال بعد ریاست دپارتمان را دریافت کرد و به مدت پنج سال در این پست قرار داشت تا زمانی که به عنوان رئیس دانشگاه مهندسی مریلند انتخاب شد.


دکتر فروردین یک پژوهشگر موفق در زمینه تئوری اطلاعات و رمزنگاری شبکه های مخابراتی می باشد. او همکاری قابل ملاحظه ای در تدوین تعدادی از استانداردهای عملکردی سیستمهای مخابراتی از جمله انتقال داده ها، فشرده سازی تصویر و ویدئو، و رمزنگاری صدا در سیستمهای بی سیم داشته است. او از اعضای شاخص انجمن مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) می باشد. دکتر فروردین هفت طرح ثبت شده در امریکا در زمینه های انتقال داده ها، رمزنگاری و انتقال بی سیم تصویر دارد و همچنین در تهیه بیش از ۱۵۰ مقاله تحقیقاتی همکاری نموده است. وی در دو مقطع زمانی هر کدام به مدت چهار سال ویرایشگر ارشد نشریات انجمن مهندسین برق و الکترونیک نیز بوده است. ایشان بنیانگذار شرکت شبکه های زاگرس (Zagros Networks) در واشنگتن دی سی بوده است. او با همکاری سه دانشجوی ایرانی فارغ التحصیل دانشکده برق دانشگاه مریلند شرکت مخابراتی زاگرس را که در زمینه تکنولوژی سوییچینگ فعالیت می کرد، تاسیس نمود. ایشان همچنین در بنیانگذاری شرکت نواترم (NovaTherm Technologies) که فعالیت اصلی آن بهبود مصرف انرژی در ساختمانها است، همکاری کرده است.


دکتر فروردین بعنوان یکی از پیش قراولان نوآوری تکنولوژیک، عضو هیئت مدیره چندین شرکت و موسسه آموزشی غیر انتفاعی بوده است. در راستای گرامیداشت همکاریهای او در آموزش تکنولوژی و پشتیبانی وی از نوآوری و کارآفرینی، روزنامه واشینگتن پست او را بعنوان یکی از پنج چهره برتر سال ۲۰۰۳ معرفی نمود. فرماندار ایالت مریلند نیز او را بعنوان یکی از اعضای گروه ضربت علم و تکنولوژی ایالت مریلند انتخاب نمود. نریمان فروردین جوایز و تقدیرنامه های متعددی دریافت کرده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- جایزه محقق جوان بنیاد ملی علوم امریکا

- جایزه جرج کورکوران برای مشارکت فوق العاده در آموزش مهندسی برق - جایزه نوآوری برتر سال دانشگاه مریلند در شاخه علوم اطلاعاتی